Rock (ang. skała, kołysać się) - ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll". Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej jest zespołowość. Muzyka tworzona zespołowo, trudna do odtworzenia, gdy grana nie przez oryginalny zespół (zob. tribute band), jest też często zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem. Prekursorem polskiego rock and rolla jest redaktor Franciszek Walicki (nazywany "Ojcem Polskiego Rocka"), który w latach 60. powołał do życia takie zespoły jak: Rhythm & Blues, Czerwono-Czarni, Niebiesko-Czarni, Breakout, SBB i wiele innych.
Choć opisane powyżej cechy opisują muzykę rockową, nie jest ona homogenicznym gatunkiem. W istocie, w skrajnych przypadkach mamy do czynienia z całkowicie sprzecznymi cechami. Z tego powodu wprowadzono mnogość kategorii szufladkujących poszczególne podgatunki i style w ramach tego gatunku istniejące. Klasyfikowanie takie jest niezwykle trudne i zwodnicze ze względu na wielką dynamikę, z jaką ten gatunek się rozwija oraz wielką ilość postaw indywidualnych. Mimo tego, wyróżniono kilkanaście podgatunków i wiele dziesiątek stylów, które pomagają ogarnąć tą olbrzymią różnorodność. Należy tu uściślić, czym jest gatunek (podgatunek), a czym styl. Podział na gatunki i style jest czysto arbitralny.
W przypadku gatunku mamy do czynienia ze względnie ostrym podziałem, opartym na kryterium czasowym lub generalnym założeniem artystycznym. Styl jest mniej ostrym wyróżnikiem i często intuicyjnym. Często nazwy stylów używane są jako "słowa wytrychy" w publicystyce lub literaturze, w celu łatwiejszego usystematyzowania tego tak dynamicznego zjawiska. Niektóre style wiążą się z pewną cechą muzyczną charakteryzującą pewną grupę muzyków lub grup muzycznych, inne związane są z cechami pozamuzycznymi, jeszcze inne mają charakter terytorialny lub są związane z określonym etapem w historii muzyki rockowej. Niektóre style są typowe dla pewnych gatunków, inne rozciągają się na wiele z nich, często od siebie odległych.
Style wywodzące się bezpośrednio z rocka: